הפועל בנק יהב ירושלים האתר הרשמי | תמונת פרופיל: ג׳סטין סמית׳

תמונת פרופיל: ג׳סטין סמית׳

הוא למד עם ג׳יילן ברנסון, שבר שיאי מכללה בניתור והמילה האחת שתתאר אותו היא לא מה שציפיתם מכדורסלן: היכרות מעמיקה עם ג׳סטין סמית׳

07/07/2024  | 20:30  | מגזין

תחשבו רגע על מילה אחת שיכולה לתאר כדורסלן. בדרך כלל מה שיקפוץ לראש יהיה מילים כמו ״מוכשר״, ״אתלט״, ״קשוח״, אולי גם ״מחויב״, ״לוחם״. אתם יודעים, הקלישאות הרגילות. אבל כמה שחקנים אתם מכירים שכמעט כל מי שבא איתם במגע יתאר אותם דווקא עם המילה ״סקרן״? כזה הוא ג׳סטין סמית׳, הרכש הטרי של הפועל. וכדי להבין במה בדיוק מדובר, ואיך זה משפיע עליו ככדורסלן, צריך ללכת קצת אחורה.

 

״בכל פעם שיש מורכבות שצריך להתמודד איתה, היינו פשוט יכולים לראות את הגלגלים בראש של ג׳סטין עובדים ואיך הוא מנסה לפתור את הסוגיה״, אמר ביל קומר, ראש מערך הכדורסל במכללת אינדיאנה, שם למד סמית׳ במשך 3 שנים לפני שעבר בשנת הסניור לארקנסו. מאמנו באינדיאנה, ארצ׳י מילר, ניסה להסביר יותר לעומק: ״הוא לומד על ידי שאלות. על ידי דיון, ויכוח ושאלות נוספות עד שהוא מרגיש שהוא מבין לגמרי את ההיגיון מאחורי מה שמבקשים ממנו לעשות. וכשהוא עושה טעות, הוא מריץ את הרצף בראשו ומדבר על מה שראה, איך הוא עיבד את זה ומה הוביל אותו לקבל את ההחלטה השגויה "הוא חושב, הוא מדבר, הוא צריך לנתח, זה האופי שלו". לא בדיוק מה שהייתם מצפים משחקן כדורסל טיפוסי.
 

ג׳יילן ברנסון ואני

ג׳סטין סמית׳ נולד ב-1 במארס 1999 באילינוי. כמו חברו החדש לקבוצה אוסטין וויילי, גם ג׳סטין נולד למשפחה של כדורסלנים. אימו לוסי שיחקה בתיכון, ואביו אדוארד קיבל מלגה בזכות הכדורסל אך בהמשך עבר לאתלטיקה קלה. ״כבר בגיל צעיר ג׳סטין היה נוהג לפרק צעצועים ליסוד ולהרכיב אותם מחדש, כי הוא היה סקרן״, סיפרה לוסי, הוא קרא המון מדע בדיוני, ובכלל קרא כל ספר שנכנס הביתה״.

 

לפני שנעשה מודע ליכולות האתלטיות שלו, ג׳סטין רצה ללמוד וטרינריה או יזמות. הוא אוהב לבש בעצמו, מתעניין בפוליטיקה עולמית אבל גם מעריץ גדול של סרטי ״איירון מן״. אבל הכדורסל תמיד היה שם, ובתיכון סטיבנסון באילינוי שיתף פעולה עם אחד בשם ג׳יילן ברנסון, כיום כוכב הניקס, שבהמשך סיפר עליו: ״הוא אחד האתלטים הכי גדולים שפגשתי. יש לו סט יכולות שאי אפשר ללמד״. 

 

העובדה שסמית׳ היה מסוגל לשמור על שחקנים בכל העמדות, 1-5, הקנתה לו ביקוש רב בקולג׳ים, והוא בחר באינדיאנה. כבר במבחני הכושר הראשוניים רשם סמית׳ שיא שלא נשבר עד היום, עם יכולת ניתור (ורטיקל) של 48 אינץ׳ - כמעט 1.22 מ׳. בזמן שבתיכון סמית׳ היה נחשב לקלע מצוין, באינדיאנה רצו לנצל את האתלטיות עד תום וכך החל המעבר לעמדות הפנים. 


מה שהפועל חיפשה

למרות שנת ג׳וניור טובה של 10.4 נק׳, 5 ריב׳ וחסימה למשחק, ג׳סטין החליט לעבור בשנת הסניור לארקנסו. אבל אז פרצה הקורונה, והוא נאלץ ללמוד מרחוק. ״לא היה לי מושג למה אני נכנס, זו הייתה קפיצה של אמונה. אבל זו הייתה ההחלטה הטובה ביותר שקיבלתי אי פעם״, אמר לאחר סיום הלימודים, עם סטטיסטיקה נאה של 13.6 נק׳ לצד 7.4 ריב׳.

 

לאחר שלא נבחר בדראפט 2021, ניסה סמית׳ את מזלו בליגת הפיתוח. תחילה בקבוצת הפיתוח של טורונטו ולאחר מכן בדאלוור בלו-קואטס, קבוצת הפיתוח של פילדלפיה, והיה בורג חשוב בזכייה באליפות עם ממוצעים של 9.2 נק׳ ו-4.2 ריב׳. בסיום אותה עונה החליט שהוא רוצה להיות שחקן מרכזי יותר, ופתח בקריירה מעבר לים - בהפועל חולון.

 

מהר מאוד התברר כי ליגת העל ״תפורה״ על סמית׳ - סנטר שלא ידוע בגודל אלא בחוכמת המשחק ובעיקר באתלטיות. וזה בדיוק מה שהפועל חיפשה - שחקן בעמדות 4-5 שיוסיף מימד של אתלטיות לצידו ובמקומו של אוסטין וויילי, ויביא לעמדה 4 איכויות שונות ממה שמביאים נמרוד לוי וכריס ג׳ונסון - ובעיקר יכולת סיום יוצאת מן הכלל, מטרייה אווירית וניידות אדירה בהגנה שמאפשרת לו לשמור על כל עמדה.

ג׳רמי מורגן חתם בהפועל!

ג׳רמי מורגן חתם בהפועל!

21/07/2024
הצביעו: סל העונה של יובל זוסמן

הצביעו: סל העונה של יובל זוסמן

16/07/2024
הפועל ביורוקאפ: המדריך המלא

הפועל ביורוקאפ: המדריך המלא

11/07/2024