הפועל בנק יהב ירושלים האתר הרשמי | שחקן חודש ינואר: ספידי סמית'

שחקן חודש ינואר: ספידי סמית'

הפועל רושמת חודש ינואר מושלם, ואנחנו כאן כדי לתת את הקרדיט לבעל הבית שעל הפרקט. על משחק הפיק&רול, ראיית המשחק והיכולת החשובה בהתקפת המעבר

02/02/2024  | מגזין
חודש ינואר היה החודש של הפועל ירושלים. בסיטואציה לא אפשרית ללא אולם ביתי באירופה, אחרי חילופי מאמנים, החתמת שחקן ועם לו"ז משחקים צפוף וקשוח – האדומים מסיימים את החודש הראשון של השנה הלועזית עם 8 ניצחונות ואף לא הפסד אחד. כמו כל העונה של הפועל, גם על ההישג הזה צריך לתת קרדיט קבוצתי. אבל מעליו – מתנוסס שם אחד.

בהקשר הזה, קבוצת כדורסל היא יצור מעניין. המאמן, שמנהל את סגל השחקנים, אחראי להתוות חזון, לפרט אותו לצעדים פרקטיים, לדאוג שכל רכיב וחלק בצוות יעבדו בצורה אופטימלית ושהחלקים השונים יעבדו בהרמוניה ובסנכרון. על אף, התפקיד המשמעותי של המאמן, בסוף בסוף – הוא תלוי במה שיעשו השחקנים שלו על המגרש.

הצורה הזאת, שבה בעל הבית של הקבוצה, לא משפיע על הדרך בה היא משחקת בפועל, מעלה את הצורך באדם נוסף. מין מתווך בין החזון והרצונות של המאמן לחבורה שעל הפרקט. בהפועל ירושלים, בשנתיים האחרונות – ברור מאוד שהאדם הזה הוא ספידי סמית'. הרכז של הפועל, הוא יותר מרכז  - הוא בעל הבית על הפרקט. 

בשמונת המשחקים של הפועל בחודש ינואר, ספידי רושם 6 משחקים בספרות כפולות, ועוד שני דאבל-דאבל מרשימים. מה שהופך את ספידי לנשק כל כך קטלני זה האיזון שלו בין ייצור הנקודות לעצמו, לבין היכולת שלו לשפר אחרים. סמית רושם 11.5 נקודות בממוצע למשחק ועושה זאת עם 36% ל-3, ותוך כדי יוצר לאחרים באופן שיטתי, עם 8.1 אסיסטים למשחק וגם את זה ביעילות מופלאה עם 2.2 איבודים בלבד.

אחת מהיכולות החשובות של ספידי, היא היכולת לחדור לתוך הצבע היריב. גם כאן, ספידי הוא שונה. תרגילי כדרור כדי לעבור את השומר שלו הוא פחות אוהב, והוא מעדיף להשתמש בזריזות ובראיית המשחק שלו כדי למצוא את הפער בהגנה היריבה, את הפירצה הקטנה, להסתנן דרכה ולמצוא את הדרך לטבעת.עם ההתפתחות של היכולת הזאת, או ככל שהיריבה נכווית מהסקיל הזה של ספידי – היא מתחילה להגיב. עזרה הגנתית, ציפוף הצבע והבאת תגבורת מרחבי המגרש – כל אלה כלים שההגנה היריבה נוקטת בהם כדי לעצור את האיום המיידי שיוצר סמית'. היכולת של רכז להעניש את היריבה, על התגובה שלה אל היכולת שלו – היא קריטית. סמית' מאתר את השחקן הפנוי, פותח קו מסירה ומוצא את הדרך להעניק לו את האסיסט.כשהוא לא משחק אחד מול אחד עם השומר שלו, ספידי אוהב מאוד את הפיק אנד רול. גם כאן, הגנות שלא מעריכות טוב מספיק את היכולת שלו – נענשות. שומרים שילכו מתחת לחסימה, יצטרכו להסתכל על ספידי תופר עוד שלשה.בהינתן הסיטואציה הזאת – ההגנות נדרשות להגן על הפיק אנד רול. ולהגן חזק. מרבית הקבוצות היריבות יעדיפו לשמור הגנת הדג', בה שני שחקנים יוצאים חזק על הרכז, במקרה הזה ספידי, ומנסים להוציא אותו מאיזון. בעל הבית הירושלמי לא נרתע, שומר על קור רוח, ויודע ת-מ-י-ד למצוא את זאק הנקינס או את גבי צאצאשוילי בתוך הצבע לשתי נקודות קלות.מעבר למשחק העומד, השנה, הפועל התחילה להגדיל את מספר התקפות המעבר שלה, בה היא יוצאת במהירות להתקפה במטרה להעניש את היריבה ביעילות גבוהה יותר. גם כאן, ספידי מנצח על התזמורת. התקפות מתפרצות הם דבר מסוכן. המהירות עשויה להיות מתורגמת לפזיזות ולאיבודי כדור. סמית' דואג לנהל את ההתקפות בצורה מבוקרת, מאוזנת וחכמה, ולהפוך אותן ליתרון של ממש.אחרי ליוואי רנדולף, ספידי השחקן השני שמקבל את תואר שחקן החודש מאיתנו, וזה לא מקרה. מאזן 8:0 בחודש ינואר הוא לא תוצאה של שחקן אחד, אלא של מכונה משומנת. סגל עמוק, רחב, מאוזן ומוכשר, בו כל אחד יכול להתפוצץ ולתרום את חלקו בערב נתון. וזה הכוח שהפועל, יחד עם ספידי סמית', תקווה להביא איתה גם לחודש פברואר.
 
טקס הקהילה: מור חיו

טקס הקהילה: מור חיו

02/03/2024
הפועל חוגגת ספורט נשים

הפועל חוגגת ספורט נשים

02/03/2024
הפועל מנצחת את קריית אתא

הפועל מנצחת את קריית אתא

02/03/2024